:: Vyhľadáť ::
:: Menu ::
:: Kalendár ::
:: INFOServis ::
Máte záujem o zasielanie noviniek mailom? Napíšte sem svoju e-mailovú adresu. Zadaním už registrovanej adresy sa odhlásite.
:: RSS kanál ::
:: NÁVŠTEVNOSŤ od 7.1.2011 ::
Celkom: 7260940 
Mesiac: 246111 
Týždeň: 56573 
Dnes: 4797 
Online: 2 
:: Interaktívna fotomapa ::
Interaktívna fotomapa Pohorelá
:: Reklama ::
Dedina roka 2017 - Obec Pohorelá sa prihlásila do súťaže Dedina roka 2017
:: Kurzový lístok ::
USD 1.13 
CZK 26.27 
GBP 0.88 
HUF 309.40 
PLN 4.22 
RUB 66.55 
 :: Kalendár ::

sobota, 1. apríl 2017

:: Dôležité ::
:: Náhodný obrázok ::
NOVÝ SVET, 1939, č.23 z 3. júna (str.23)
 P.Davčík: POHORELÁ V PRERODE -
Popri rieke Hrone rozprestiera sa utešený Sládkovičov kraj, kraj, ktorý bol materiálom mnohým národopiscom, básnikom. Fľaky hôľ, zamenené s vencami hôr zalesnených, dodáva aj horehronskému kraju neopísateľnej malebnosti. Strmé rokliny, inde zas prekrývaný terén je odleskom prirodzeného bohatstva turistického kraja. Popri rieke Hrone nájdeme mnoho rázovitých dediniek. Železnicou Červená Skala - Brezno nad Hronom dostaneme sa aj do dedinky, rázovitej krojom a zvykmi a starou tradíciou pretkanej, čisto slovenskej Pohorelej. Kraj Pohorelej opísať -by bolo potrebné, najmä pestrosť výšiviek kraja zachytiť štetcom Jankovi Alexymu alebo P. Bazovskému a šťastnú ruku, zbehlú slov. národopisca. Kraj, zvyk, temperament pohorelských mužov, žien, dievčat je natoľko charakteristický, že si zasluhuje, aby Sme si niečo o tom ľude povedali. 
Obyvateľstvo Pohorelej je chudobné, väčšinou je odkázané na robotu v továrňach, zeme ornej je málo. 
Ľud sa jednako horlive pridržuje starých tradícií slovenských. Je poverčivý, verí v strašidlá, miluje prírodu. 
Krojová tradícia je veľká. Preto i v dnešných časoch, kedy dedinský pohorelský ľud môže podľahnúť lavíne modernizmu, predsa povestné pohorelské košele, originálne vyšívané chološne (nohavice), brusliak vybíjaný, čižmy originálne, krásne krojený klobúčik je pohádkovým obrazom originálneho Slovenského muža Pohronia. 
Ženy zas obliekajú sa v Pohorelej úplne odlišne ako v iných dedinách Pohronia. Lacné staré sukne dnes sú zamenené v štofové umele plisírované v továrňach, ku ktorým pasujú pekné štýlove vybíjané čižmy a pekne kombinovano vyšívané košele (oplecká). Účes vlasov je robený tak, že vrkoče postavené sú v podobe rohov. Na hlave ženy nosia peknou ornamentikou vyšívané čepce (kápky). Staršie (tetky) nosia brusliaky prešívané remeňom rozličnej farby a vybíjané (vyrezávané). 
Dievčatá na rozdiel od žien obliekajú sa prepychovejšie, sukne štofové, tiež plisírované z lepšej kvality a rozličných farieb, najčastejšie červeň karminová, alebo zeleň. Sukne opasujú hodvábnymi páskami, ktoré si vlastnoručne zhotovujú. Tieto pásky sú viacej metrov dlhé, konce ich uväzujú v peknú mašličku dozadu. Oplecká majú tiež kvalitnejšie, z plátna vlastnej výroby, nie ľanové, ale pamukové (továrenský pamuk). Miesto kožených brusliakov nosia vestičky (brusliačky), ktoré spínajú na prsiach stužkami rozličnej farby. Brusliačky sú šité s továrenskej látky rozličnej farby, najčastejšie kvetovanej, a lemované striebornými šnúrkami. Bohatšie dievčatá nosia brusliačky zamatové, farby čiernej, alebo modrej. poprípade zelenej. Tieto brusliačky sú niekedy vyšívané,  obrubované rozličnými šnúrami tak kombinovane, že pripomína to na umeleckú prácu. Hodnota takých pohorelských brusliakov v peniazoch je dosť veľká. 
Dievčatá na pekných bielych krkoch nosia granáty (imitácia) vysoko až po pol hrdla. 
Účes dievčat je slušný. Nosia vrkoče pletené s temena hlavy. Na hlavách nosia šatky (v zime), v lete väčšinou bez šatiek. z toho všetkého vidíme, že malebnosť kraja je úzko spiata so zvykmi ľudu, ktoré neskoršie opíšem a s krojom, ktorý som sa usiloval len čiastočne opísať. 
V lete v Pohorelej vo sviatok alebo v nedeľu vidieť také momenty pohorelského slovenského ľudu, ktoré by mohol, ba mal zachytiť nejaký filmový odborník. Pochod krojovaných žien z kostola v nedeľu, i mužov a dievčat, v Pohorelej je pôvabne čarokrásny, skutočne na neocenenie milovníkovi najkrajších slovenských krojov. Divoká príroda, rázovitosť Pohorelej, originálna reč so zvláštnym akcentom volá národopiscov, filologov, maliarov, básnikov, turistov, ktorí iste ocenia tieto bohatstvá slovenské, ktoré budú prameňom a impulzom lásky k slovenskej hrude a slovenskému nacionalizmu.
:: Pohorelá na FaceBooku ::
:: Kalendár ::
Dnes je streda
28. jún 2017
meniny má Beáta
zajtra
Peter, Pavol, Petra
:: Najčítanejšie ::
Tlačová správa Obce Pohorelá zo 4.6.2012 - ad SOZA
Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby 2014
Júnové vydanie Pohorelského hlásnika
Stredoslovenská futbalová 2. liga - ročník 2012/2013
Kontakty
Pohoreľsko - slovenský slovník
Starosta obce
Pohorelá - dedina pod Orlovou hoľou
Základná škola s materskou školou Pohorelá
NEHNUTEĽNOSTI: PREDAJ-KÚPA-PRENÁJOM
:: Anketa ::
Biologický odpad
Triedite biologický odpad?
Áno 48.55 %
Niekedy 12.50 %
Nie, lebo nemám možnosť 14.53 %
Nie, ale chcel by som 11.92 %
Málokedy 12.50 %
Celkom hlasov: 344.
:: Partneri ::
DEUS
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska
www.zdruzeniedeus.sk/
EURES
Európske služby zamestnanosti - bezplatné informačné a poradenské služby, ktorých cieľom je uľahčiť voľný pohyb pracovných síl v rámci krajín EÚ/EHP a Švajčiarska.
www.eures.sk
Kam na Horehroní
Mesačník a webový portál o kultúrnych a športových podujatiach na Horehroní.
www.kamnahorehroni.sk/podujatia/
MAPKA  © Úrad geodézie, kartografie a katastra SR
Mapový portál katastra nehnuteľností (MAPKA) je webová aplikácia, ktorá umožňuje interaktívnou formou rýchlo prehliadať a vyhľadávať údaje z informačného systému katastra nehnuteľností (ISKN).
www.geoportal.sk/sk/aplikacie/mapka/
RPnet
Webdesign - Tvorba dynamických www stránok.
www.rpnet.sk
SART
športové poháre a ceny
www.sart.sk
SZPB
Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pohorelá
www.szpb.sk
Ústredný portál verejnej správy

www.portal.gov.sk
VSP Horehron
Verejno-súkromné partnerstvo Horehron
www.vsphorehron.sk
VÚC BB
Banskobystrický samosprávny kraj
www.vucbb.sk/portal/
ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska
www.zmos.sk

Aktuality|DokumentyDokumenty|Galéria|Mapa stránok|Napíšte námNapíšte nám|PDA verziaPDA verzia|RSS informačný kanálRSS informačný kanál

SPRÁVCA A VLASTNÍK OBSAHU: Obec Pohorelá, Obecný úrad v Pohorelej, Nová 392, 976 69 Pohorelá, 048/6196102, obec[zav]pohorela.sk
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ WEBSTRÁNKY: RPnet, Rázusova 55, 977 01 Brezno, info[zav]rpnet.sk