:: Vyhľadáť ::
:: Menu ::
:: Kalendár ::
:: INFOServis ::
Máte záujem o zasielanie noviniek mailom? Napíšte sem svoju e-mailovú adresu. Zadaním už registrovanej adresy sa odhlásite.
:: RSS kanál ::
:: NÁVŠTEVNOSŤ od 7.1.2011 ::
Celkom: 9121020 
Mesiac: 193183 
Týždeň: 44311 
Dnes: 217 
Článok: 2675 
Online: 2 
:: Interaktívna fotomapa ::
Interaktívna fotomapa Pohorelá
:: Reklama ::
RPnet - Webdesign - Tvorba www stránok
:: Kurzový lístok ::
USD 1.23 
CZK 25.42 
GBP 0.88 
HUF 311.04 
PLN 4.22 
RUB 70.89 
 :: O obci ::
 Mapa: O obci - Osobnosti

Pred 190 rokmi sa narodil Pavol DOBŠINSKÝ 16.03.2018 15:00
PAVOL DOBŠINSKÝ- známy folklorista a národopisec Pavol Dobšinský (nar. 16.3.1828 v Slavošovciach), redaktor, básnik a prekladateľ, od roku 1853 do roku 1855 kaplánoval v Brezne u Jána Chalupku. Bol vojakom cisárskej armády, tajomníkom Samuela Reussa v Revúcej, pomocným redaktorom Slovenských pohľadov, od roku 1861 evanjelickým farárom v Drienčanoch, kde 22.10.1885 aj zomrel. Prekladal tvorbu svetových romantických básnikov, ako študent redigoval zábavník Holubica a Sokol. Zaslúžil sa o vydanie prác J.Čajaka, J.Bottu a L.Kubányho, publikoval pedagogické a kultúrne články, štúdie a monografie.
Do povedomia mnohých generácii slovenských detí a ich rodičov sa však dostal svojou zberateľskou činnosťou, hlavne ľudových rozprávok a povestí.  • Chodníčky Majstra Pavla
Viem, nepatrí sa miešať dejiny. Ani mena. Ale ako by ste výstižnejšie označili toho, koho úprimne obdivujete? Vráťme slovu majster pôvodný význam! Mali sme jedného Majstra, Majstra Pavla. Vytvoril v Levoči prekrásne dielo, ktoré obdivuje celý kultúrny svet. Ale mali sme aj druhého Pavla, ktorý ako dobrý hospodár chodil po slovenských roliach, zbierajúc zabudnuté klásky ľudového umu, svedčiace nielen o múdrosti, ale aj o veľkej viere v spravodlivosť a láske k pravde u našich rodákov. Jemu vďačíme za to, že naše deti už vyše stovky rokov obsah pojmov Dobro a Zlo, Statočnosť a Zbabelosť, Láska a Nenávisť poznávajú aj v podobe do písmeniek zašifrovaných prekrásnych príbehov Prostonárodných slovenských povestí. Vďaka jemu, Majstrovi Pavlovi Dobšinskému.
Z Gemera na Horné Pohronie nebolo nikdy ďaleko. Tieto končiny vari odjakživa spájali putá prírodné (v podobe prirodzených prechodov) a neskoršie, keď sa Horehronie zaľudnilo aj ekonomické aj kultúrne. Korene administratívneho zväzku oblasti siahajú pravdepodobne až do temných hĺbok 12. storočia, do dôb Gemerského komitátu.
V čase národnoobrodeneckého hnutia Slovákov sa stáva Gemer priam oázou záujmu o slovenskú ľudovú kultúru. Samuel Reuss a jeho synovia Adolf, Gustáv a Ľudovít, Janko Francisci, August H. Škultéty, Peter Kellner Hostinský, Štefan Daxner, Samuel Ormis, Jonatan Čipka - Hradovský a už spomínaný Pavol Dobšinský, to je niekoľko, azda najvýznamnejších mien v nekonečnom rade obetavých nadšencov, ktorých v role duchovných, učiteľov a študentov spájal ušľachtilý záujem o slovesnú umeleckú tvorbu slovenského ľudu. Ich cesty viedli k prameňom na všetky sveta strany. A ťažko uveriť, že by si nenašli chodníček na Horné Pohronie, kde, čo dedina, to jedinečná reč, kroj a jedinečné zvyky museli vzbudiť záujem u každého náhodného návštevníka, tobôž u zámerných hľadačov týchto írečitostí. Našli sa doklady, že tomu tak skutočne bolo. Prekrásne, reprezentačne vydanie Prostonárodných povesti z roku 1974 vo svojom prvom zväzku obsahuje aj rozprávku O kocúrikovi, s podtitulom: Podal a rozpráva Samuel Ormis z Hrona v Gemerskej stolici. Reč a výrazy ponapravil Pavol Dobšinsky na Šumiaci dňa 9. septembra 1859.
Čo ma na tejto rozprávke tak zaujalo? Najviac vari to, že jej prvá časť je zapísaná v šumiackom, druhá v pohorelskom nárečí. Listujúc v poznámkach k tomuto zväzku, ktoré okrem iného obsahujú informácie Dobšinského o obciach Šumiac, Telgárt a Pohorelá, ako aj pozoruhodnostiach pôvodu ich obyvateľov a ich nárečia, ako aj v iných materiáloch, získal som presvedčenie, že držím v ruke prepis veľmi zaujímavého dokumentu.
Samuel Ormis, venujúci sa zberateľskej činnosti, už ako študent gymnázia robil prvé zápisy v rokoch 1844 - 1845, možno aj skôr. Z tohto obdobia zrejme pochádza aj príbeh O kocúrikovi. Z textov vyplýva, že Dobšinský v prípade ich prepisu robil len nutné pravopisné úpravy, napríklad mäkčenie spoluhlások d, t, n, l, hláskou e v pôvodnom zápise pohorelského nárečia označené mäkkým jer zmenil na označenie mäkčeňom. O tomto svedčí aj vyjadrenie Samuela Reussa: "Písaval som sám i mojich spolupracovníkov som k tomu pridŕžal, aby tak verne a šetrne, ako to len pre lepšie porozumenie, jedno slovo priložil. ktoré vypravovateľ v behu reči nenašiel alebo zapomenul povedať."
V obidvoch prípadoch, či už za dobu zápisu rozprávania považujeme roky štyridsiate alebo až rok 1859, ide pravdepodobne o jeden z najstarších profesionálnych zápisov pôvodného šumiackeho a pohorelského nárečia.

- Návoy P.: Chodníky v nás -
Export: Vytlačiť PDF dokument Poslať e-mailom Zdieľať na FacebookuOdoberať komentáre k článku
Hodnotenie:    1       2       3       4       5   


D o k u m e n t y :

PDF dokument Dobšinský P.: O kocúrikovi [504x] Stiahnuť dokument 150.14 KB


F o t o g a l é r i a :

Pavol Dobšinský

K o m e n t á r e :

Meno:
E-mail:
Správa:
:-D :-)) :-) ;-) :-P :-| :-/ :-( 3-[ :-O B-]
 Súhlasím s pravidlami diskusie.
   

 Pravidlá diskusie:
Zaslaním príspevku do diskusie súhlasíte s týmito pravidlami:
  • Príspevky sa musia týkať témy článku.
  • Príspevky nemôžu obsahovať vulgárne výrazy a slovné útoky na iné osoby, vrátane ostatných účastníkov diskusií a autorov článkov. Príspevky nesmú poškodzovať web www.pohorela.sk ani ostatné projekty prevádzkovateľa.
  • Je zakázané vkladať do príspevkov odkazy na stránky ponúkajúce multimediálny či programový obsah porušujúci autorské a iné práva.
  • Príspevky nie je možné využívať na propagáciu.
  • Príspevky, ktoré porušujú pravidlá diskusií, budú odstránené alebo upravené tak, aby neporušovali pravidlá diskusií. V texte bude následne uvedené, že príspevky boli zo strany redakcie upravené.
  • Právo moderovať diskusie majú len vybraní administrátori www.pohorela.sk. Základná kontrola každého príspevku probieha ešte pred jeho zverejnením.
  • www.pohorela.sk je web Obce Pohorelá a prevádzkovateľ má pri riešení sporov, ktoré se týkajú príspevkov v diskusiách, vždy konečné slovo.
  • Anonymné príspevky môže prevádzkovateľ a vlastník webu kedykoľvek odstrániť.

:: Dôležité ::
:: Náhodný obrázok ::

 DFS Mladosť Pohorelá
:: Pohorelá na FaceBooku ::
:: Kalendár ::
Dnes je sobota
17. marec 2018
meniny má Ľubica
zajtra
Eduard
:: Najčítanejšie ::
Tlačová správa Obce Pohorelá zo 4.6.2012 - ad SOZA
Februárové vydanie Pohorelského hlásnika
Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby 2014
Kontakty
Stredoslovenská futbalová 2. liga - ročník 2012/2013
Pohoreľsko - slovenský slovník
Pohorelá - dedina pod Orlovou hoľou
Základné informácie
Starosta obce
Základná škola s materskou školou Pohorelá
:: Anketa ::
Ničenie ciest kamiónmi
Myslíte si, že polícia na Horehroní by mala kontrolovať preťaženosť kamiónov?
ÁNO. Jednoznačne chodia takmer všetky preťažené a výraznou mierou sa podieľajú na ničení ciest . 53.90 %
NIE. Nemyslím si, že preťažené kamióny ničia naše cesty. 20.07 %
Neviem 26.03 %
Celkom hlasov: 8739.
:: Partneri ::
Banskobystrický samosprávny kraj

www.bbsk.sk/
DEUS
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska
www.zdruzeniedeus.sk/
Kam na Horehroní
Mesačník a webový portál o kultúrnych a športových podujatiach na Horehroní.
www.kamnahorehroni.sk/podujatia/
POD
Program obnovy dediny
www.obnovadediny.sk/
RPnet
Webdesign - Tvorba dynamických www stránok.
www.rpnet.sk
SART
športové poháre a ceny
www.sart.sk
SZPB
Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pohorelá
www.szpb.sk
Ústredný portál verejnej správy

www.portal.gov.sk
VSP Horehron
Verejno-súkromné partnerstvo Horehron
www.vsphorehron.sk
ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska
www.zmos.sk

Aktuality|DokumentyDokumenty|Galéria|Mapa stránok|Napíšte námNapíšte nám|PDA verziaPDA verzia|RSS informačný kanálRSS informačný kanál

SPRÁVCA A VLASTNÍK OBSAHU: Obec Pohorelá, Obecný úrad v Pohorelej, Nová 392, 976 69 Pohorelá, 048/6196102, obec[zav]pohorela.sk
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ WEBSTRÁNKY: RPnet, Rázusova 55, 977 01 Brezno, info[zav]rpnet.sk