:: Vyhľadáť ::
:: Menu ::
:: Kalendár ::
:: INFOServis ::
Máte záujem o zasielanie noviniek mailom? Napíšte sem svoju e-mailovú adresu. Zadaním už registrovanej adresy sa odhlásite.
:: RSS kanál ::
:: NÁVŠTEVNOSŤ od 7.1.2011 ::
Celkom: 8333964 
Mesiac: 174426 
Týždeň: 37281 
Dnes: 414 
Článok: 2430 
Online: 1 
:: Interaktívna fotomapa ::
Interaktívna fotomapa Pohorelá
:: Reklama ::
ELEKTRONICKÉ TRHOVISKO -  - Ministerstvo vnútra SR zriadilo 1.7.2014 spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS). Ide o Elektronické trhovisko (ET), teda systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu. 
Na Elektronickom trhovisku bude nakupovať každý verejný obstarávateľ podľa § 6 a osoba podľa § 7 Zákona o verejnom obstarávaní (štát, obec, vyšší územný celok, či organizácie, ktoré sú nimi zriadené, či majetkovo prepojené) ak hodnota tovaru, služieb, či stavebných práce presahuje 1000 eur a nepresahuje prahové hodnoty určené nariadením európskej komisie. Týka sa to aj Obce Pohorelá a jej rozpočtovej organizácie Základná škola s materskou školou Pohorelá.
V súčasnosti Elektronické trhovisko je v skúšobnej prevádzke. Predpokladaný termín plnohodnotného spustenia ET, a teda aj povinného používania pre verejných obstarávateľov, je 1.1.2015.  
Dodávatelia, ktorí budú chcieť obchodovať s verejným obstarávateľom, sa musia zaregistrovať na stránke EKS. Registrovať a obchodovať sa už dá aj v súčasnosti. 
Dodávatelia, ktorí budú chcieť obchodovať prostredníctvom Elektronického trhoviska, sa budú musieť za 66-eurový poplatok registrovať v Zozname podnikateľov na Úrade pre verejné obstarávanie. Na stránke EKS sa však môžu zaregistrovať aj pred tým.
:: Kurzový lístok ::
USD 1.18 
CZK 25.46 
GBP 0.89 
HUF 313.05 
PLN 4.21 
RUB 69.23 
 :: O obci ::
 Mapa: O obci - Osobnosti

Jozef Gregor TAJOVSKÝ 20.05.2018 16:11
, ktorý v rokoch 1896-1897 bol učiteľom v Pohorelej.

JOZEF GREGOR TAJOVSKÝ - vedúca osobnosť slovenského literárneho realizmu a zakladateľ slovenskej realistickej drámy. Jeho hry sú aj v súčasnosti súčasťou základného repertoáru slovenských profesionálnych divadiel, vrátane Slovenského národného divadla, domácich i zahraničných ochotníckych divadiel.

Jozef Gregor Tajovský (18.10.1874 Tajov – 20.5.1940 Bratislava)
Rodák z Tajova. Školské roky strávil v Banskej Bystrici a na učiteľskom ústave v Kláštore pod Znievom. Učiteľoval na mnohých miestach na Pohroní. V Pohorelej si zapisuje povery, fašiangové zvyky, rozprávky, povesti o Matejovi Korvinovi ... V roku 1897 mu vyšli dve tenké knižočky spomenutých "úhrabkov" - Omrvinky a Z dediny


STRETOL SA V POHORELEJ JOZEF S JOZEFOM?

J.G.Tajovský pôsobil v Pohorelej len veľmi krátko. V školskom roku 1895 - 1896 učil v Dohňanoch a v rokoch 1897 - 1898 v Podlaviciach. Bolo to teda v rokoch 1896 - 1897, keď učil aj v Lopeji. Hlavným dôvodom častého striedania učiteľských miest boli asi nezhody s vrchnosťou pre jeho národné presvedčenie.
Pohorelá Tajovského zaujala. V roku 1897 mu uverejňujú Slovenské pohľady článok - Z povier a obyčaji v Pohorelej. V redakcii sa príspevok zapáčil. Listom mu odkazujú: "Ostatok v augustovom čísle. Tých pohorelských zvykov čím najskôr spíšte ešte viacej."

Národne noviny v novembrovom čísle v tom istom roku uverejňujú jeho list pod názvom - Pohorelá 1897. V tých istých novinách je aj článok Pre lakomosť s podtitulkom: "Pohorelská prepovádka - rozprával Janko Gandžula, pätnasťročný mládenec z Pohorelej. Podáva Tajovský".
Zaujímavý je aj jeden z prvých dramatických pokusov Tajovského, hra pod nazvom Konačka, ktorej text sa nezachoval. Vieme o nej zo zapisnice schôdzky spolku Detvan, z novembra 1898. Rukopis Tajovský zničil. V hre vystupujú osoby Ondrej Rochovský, jeho žena Zuza, syn Ďuro. Ďuro ide na pytačky - do Svitov. Aj v známom Ženskom zákone vystupujú rodiny Maleckých a Javorovcov. Možno je to náhoda, ale v každom prípade sú to priezviska v našej obci dodnes bežné. Niektoré v podobe prímení.
Zaujíma Vás ale odpoveď na otázku v úvode? Áno, pravdepodobne sa stretli. Dvadsaťtriročný talentovaný mládenec, Jozef Gregor a 53 - ročný zrelý muž, Jozef Bahéry, tunajší učiteľ a kantor. Vplýval autor dvojjazyčného šlabikára, čítanky a spevníka, zberateľ ľudových piesní a povestí na mladého budúceho literáta? Ktohovie. Faktom ale ostáva, že v rokoch 1896 - 1897 v malej hornouhorskej dedinke náhoda na chvíľku spojila osudy dvoch významných osobností slovenskej kultúry.POHORELÁ, KDE TO JE? (Reportáž, ktorá vznikla použitím úryvkov z listu Tajovského)

Kde je to?... Nuž veru, milý čitateľu, na školskej zemeguli to nenajdeš. Ale vyhľadaj si na zemevide Uhorska Hron a iď potom vedľa neho oproti prúdu až ta, kde je už len ako cvernička, a tam, ak si na dobru mapu trafil, najdeš pri malom kolečku zapísane: Pohorella.
Pozor zlý pes!... Kým by sme ešte do dediny zašli, mám česť; ctený čitateľu, ťa upozorniť; aby si sa dobrou knutou zaopatril, toľko psov som ja nikde na dedine nevidel ako v Pohorelej. Nuž majú tí ľudia ešte, buď Bohu chvála, aké také dvorce a po pár tých ovečiek, teda k ostraženiu týchto toľko tých hafajov.
Poteší to pána duchovného?... Zlých psov je tam teda, a zvlášte v zime, mnoho, ale ľudia sú dobrí, Boha sa boja, sú nábožní a v kostole veľmi pekne spievajú.
Pohorelci, ľudia veselí ... Pálení síce tiež pijú za "záloh ", no vypijú aj víno alebo pivo. A keď ich navštíviš, podľa mojej skúsenosti, len z toho dvojho jedným ťa ponúknu. Veselie odbývajú ešte za tri dni, no pravda: na štvrtý deň sa im ešte predsa zábava nehnusí. Ale aj vedia sa zabávať! A tých svadobných pesničiek koľko znajú!
Štúr sem, Štúr tam ... Veru by sa hádam akémukoľvek horliteľovi zunovalo ich spísať a tak ešte napochytre, keby musel tu i tu aj premýšľať, ako to vlastne urobíš, lebo oni hovoria, tak trochu "po poľsku". No o nedorozumení ani reči nemôže byť a potom už mnohí aj ponechávajú tú svoju starodávnu výrečnosť a učia sa po slovensky hovoriť. Zvláštne na tých to badať; ktorí boli vojakmi alebo dačo čítajú. Potom škola, kostol, furmanky a vôbec s iným ľudom mnoho brúsia z pôvodnosti reči.
Ber pane tie dane ... Chlapi, ako vravím, jedni furujú drevo, uhlie a železo do blízkych i vzdialených coburgovských maší, druhí sú po rúbaniciach, už či pri dreve alebo uhlí, a iní zas zaoberajú sa roľníctvom. Zväčša však živia sa z toho i z toho. V lete okolo poľa a v zime po horách, keďže ani ten najlepší gazda toľko chleba si nedorobí, čo by mu bolo na celý rok dosť. A z čoho by poplatili tie všelijaké dane?
Bez kapusty ani na krok ... Ovocné stromy nepestujú, lebo tam i ten najlepší rodzaj plánky rodí.
Zeleninu tiež málo pestujú, na kapustu vôbec chodia do Brezna alebo do Spiša. Na ozim nesejú a pšenicu vôbec nie, lebo sa im raz "vydarí" za desať-pätnásť rokov.
Ostaneme verní... Pri tom všetkom ten ľud chudobne síce, no dosť sa dobre opatruje, trvá aspoň na otcovskom. Majetky neprepíja, bárs z toho, čo zarobí, tiež málo odkladá.
Politika - pánske huncútstvo ... Pohorelá číta vyše osemdesiat voličov, ale politicky sa ani skoro nehýbe, slúžiac za nástroj kortešom. Novota - cudzota v kroji, reči, mravoch a zvykoch nechytá sa ho nič, alebo veľmi málo.
Čo narobí jedna darovaná kápka ... Dievky a vôbec ženy rady spievajú pri svojich prácach. Lebo vedieť načim, že pohorelské dievčatá a nevesty, podľa mienky našej Živeny, krásne vedia vyšívať /viď. poznámku na kápku, z Pohorelej zaslanú/. Dorábajú tiež dobré ľanové plátno a vedia ho pekne pretkávať pamokom a hodvábom. Chlapi zas spravia z dreva, čo zachytia.


- P.Návoy: Pomníky v nás (o ľuďoch ktorých siločiary života sa dotkli Pohorelej) -
Export: Vytlačiť PDF dokument Poslať e-mailom Zdieľať na FacebookuOdoberať komentáre k článku
Hodnotenie:    1       2       3       4       5   


F o t o g a l é r i a :

Jozef Gregor Tajovský

K o m e n t á r e :

Meno:
E-mail:
Správa:
:-D :-)) :-) ;-) :-P :-| :-/ :-( 3-[ :-O B-]
 Súhlasím s pravidlami diskusie.
   


Maria Bútorová nick_7 20.05.2011 11:46
:-)Pripomeniem,že Pohorelá sa na všetkých mapách veľmi ľahko hľadá, samozrejme na rieke Hron a medzi Heľpou a Pohorelou prechádza totiž poludník 20°
Windows NT 6.1 ver.: 4.1MSIE ver.: 8.0193.165.76.xxx 515Súhlasím s komentárom Nesúhlasím s komentárom458

 Pravidlá diskusie:
Zaslaním príspevku do diskusie súhlasíte s týmito pravidlami:
  • Príspevky sa musia týkať témy článku.
  • Príspevky nemôžu obsahovať vulgárne výrazy a slovné útoky na iné osoby, vrátane ostatných účastníkov diskusií a autorov článkov. Príspevky nesmú poškodzovať web www.pohorela.sk ani ostatné projekty prevádzkovateľa.
  • Je zakázané vkladať do príspevkov odkazy na stránky ponúkajúce multimediálny či programový obsah porušujúci autorské a iné práva.
  • Príspevky nie je možné využívať na propagáciu.
  • Príspevky, ktoré porušujú pravidlá diskusií, budú odstránené alebo upravené tak, aby neporušovali pravidlá diskusií. V texte bude následne uvedené, že príspevky boli zo strany redakcie upravené.
  • Právo moderovať diskusie majú len vybraní administrátori www.pohorela.sk. Základná kontrola každého príspevku probieha ešte pred jeho zverejnením.
  • www.pohorela.sk je web Obce Pohorelá a prevádzkovateľ má pri riešení sporov, ktoré se týkajú príspevkov v diskusiách, vždy konečné slovo.
  • Anonymné príspevky môže prevádzkovateľ a vlastník webu kedykoľvek odstrániť.

:: Dôležité ::
:: Náhodný obrázok ::
Dni obce 2013
 Folklórny večer pod Orlovou (foto: G.Buvalová)
:: Pohorelá na FaceBooku ::
:: Kalendár ::
Dnes je piatok
24. november 2017
meniny má Emília
zajtra
Katarína
:: Najčítanejšie ::
Tlačová správa Obce Pohorelá zo 4.6.2012 - ad SOZA
Novembrové vydanie Pohorelského hlásnika
Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby 2014
Kontakty
Stredoslovenská futbalová 2. liga - ročník 2012/2013
Pohoreľsko - slovenský slovník
Pohorelá - dedina pod Orlovou hoľou
Starosta obce
Základná škola s materskou školou Pohorelá
Základné informácie
:: Anketa ::
Biologický odpad
Triedite biologický odpad?
Áno 54.42 %
Niekedy 11.31 %
Nie, lebo nemám možnosť 11.71 %
Nie, ale chcel by som 11.00 %
Málokedy 11.55 %
Celkom hlasov: 1255.
:: Partneri ::
Banskobystrický samosprávny kraj

www.bbsk.sk/
DEUS
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska
www.zdruzeniedeus.sk/
Kam na Horehroní
Mesačník a webový portál o kultúrnych a športových podujatiach na Horehroní.
www.kamnahorehroni.sk/podujatia/
POD
Program obnovy dediny
www.obnovadediny.sk/
RPnet
Webdesign - Tvorba dynamických www stránok.
www.rpnet.sk
SART
športové poháre a ceny
www.sart.sk
SZPB
Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pohorelá
www.szpb.sk
Ústredný portál verejnej správy

www.portal.gov.sk
VSP Horehron
Verejno-súkromné partnerstvo Horehron
www.vsphorehron.sk
ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska
www.zmos.sk

Aktuality|DokumentyDokumenty|Galéria|Mapa stránok|Napíšte námNapíšte nám|PDA verziaPDA verzia|RSS informačný kanálRSS informačný kanál

SPRÁVCA A VLASTNÍK OBSAHU: Obec Pohorelá, Obecný úrad v Pohorelej, Nová 392, 976 69 Pohorelá, 048/6196102, obec[zav]pohorela.sk
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ WEBSTRÁNKY: RPnet, Rázusova 55, 977 01 Brezno, info[zav]rpnet.sk