:: Vyhľadáť ::
:: Menu ::
:: Kalendár ::
:: INFOServis ::
Máte záujem o zasielanie noviniek mailom? Napíšte sem svoju e-mailovú adresu. Zadaním už registrovanej adresy sa odhlásite.
:: RSS kanál ::
:: NÁVŠTEVNOSŤ od 7.1.2011 ::
Celkom: 9121053 
Mesiac: 193216 
Týždeň: 44344 
Dnes: 250 
Článok: 401 
Online: 1 
:: Interaktívna fotomapa ::
Interaktívna fotomapa Pohorelá
:: Reklama ::
Musí vznikať toľko odpadu? - Na skládkach dnes končí až 69 % všetkého nášho odpadu. ​To je veľmi veľa!
:: Kurzový lístok ::
USD 1.23 
CZK 25.42 
GBP 0.88 
HUF 311.04 
PLN 4.22 
RUB 70.89 
 :: O obci ::

Tragedia v Balade o horách 08.03.2018 14:14
Do pamate obyvatelov Pohorelej a Telgartu sa 8. marec 1956 zapisal ako den tragedie, ktora by nemala zostat zabudnuta. Prave pred patdesiatjeden rokmi sa spustila lavina zo Stelerovej doliny v Dolnej Lehote a zasypala zrub so sestnastimi lesnymi robotnikmi a dvoma pomocnickami. Zmienku o nestasti najdeme aj v knihe Bozeny Bobakovej Balada o horach. Prvy uryvok je z poviedky Sneh, sneh! a druhy z poviedky Lavina:

* * * * * * * * * * * * * *


Naraz im vsetkym odrazu udrel do usi zvlastny zvuk. Nedalo sa to k nicomu prirovnat. Akoby desiatky tazkych lietadiel boli leteli ponad dolinu a do toho priserneho hukotu miesal sa zlovestny praskot a lomoz.

Chlapi znehybneli a nacuvali. Ani den posledneho sudu sa nebude hlasit hroznejsie, ani ten nesvitne v sprievode vacsieho buracania, druzgania a svistania. V kazdu desatinu sekundy zaznel obrovsky vybuch uprostred hluku. Lomoz staby sa kolisal zboka nabok. Koliba sa zachvela.

„Pan boh s nami,“ zacal stryc Peter svoje oblubene uslovie, ale nedokoncil ho. Obrovsky naraz v sprievode pekelneho hukotu zmietol kolibu z povrchu zeme. Nebolo viac chlapov, nebolo viac mocnych drevorubacov, ani zrubenej koliby, len obrovska masa snehu, ladu, zeme, storocnych kmenov, obrovskych balvanov sa valila nezadrzatelnou rychlostou dolu dolinou. Len jednu pamiatku si vzala z kolibky: podlhovasty predmet tvaru ludskeho tela, ktory z izbice vymrstil nesmierny tlak vzduchu. Lavina mu podbehla, vzala ho na svoj chrbat a vliekla ho az k poslednemu useku svojej cesty, ku staremu buku pod Kosariskami. Vchod na luku bol pre jej rozmery prilis uzky. Tam sa musela zastavit.

To hola spolu s vetrom zhodila svoju hrdu parochnu. Vzpinala sa teraz holohlava, vitazna. S vetrom si podavala ruky. Zlomyselne dielo obrovskych rozmerov sa podarilo. Niet viac ludi tu hore.


* * * * * * * * * * * * * *


Lukasovej zene zvestoval chyr svokor. Dozvedel sa ho v krcme a nemeskal potesit nim svoju nevestu. Vosiel k nej do komory.

„No, grofka, uz ti je po slave. Uz ta nebude mat kto obskakovat. Tam ti je muzicek pod osustom zahrabany.“

Marka bola zvyknuta na jeho ustavicne hundranie i jeho cudne zvyky. Snazila sa, aby ju jeho drobne zlomyselnosti nevyviedli z miery.

„Co rozpravate?“ nedovercivo sa rozhodla vypocut ho.

„Pod holami mi lezi najmladsi syn zabity a jeho fiflena za nim ani slzu nevyroni, hu-hu-hu...“

Maria ho schytila za plecia a triasla nim ako nepricetna:

„Co tarate! Kto vam to povedal? Kedy sa to stalo?“

Pochytila kabat, prehodila si vlniak a vybehla do dediny. Po ceste postavali hluciky ludi a vzrusene gestikulovali. „Je to pravda, ludia?“ zavyla ako vlcica. „Preboha, kolki chlapi a moj medzi nimi!“ „Veru pravda,“ prisvedcili jej sucitne zenicky.

„Siel sa tam niekto pozriet? Ako sa to rozchyrilo?“

„Jeden chlap sa vraj zachranil. Koniari prisli povedat do stareho mlyna pod Morovou. Nevieme este, ci to je.“

V starom mlyne pod Morovou byval nedavno prisly hajnik. Zeny z Mytnice nasli tam uz mnoho ludi zo susednej Bystriny. Hajnik bol na dvore a prave rozkladal, ked Mytnicanky dobehli.

„Zastavil som sa pri furmanoch, ked som sa vracal z reviru. Zhovarali sme sa, ked vrazil do dveri a zachrcal: osust - tam hore - vsetci mrtvi... a zamdlel. Zviezli sme ho sem ku mne. Bol velmi vysileny. Ma viac ran na hlave, hnusne zlomenu nohu a aj inde bude polamany, lebo len co sa pohne, hrozne stene. Obriadili sme ho, ako sme vedeli. Rychlo mu treba doktora. Kto je z Mytnice, nech ide potichu pozriet. Ale musi byt tuhy chlap, ked pri tolkom zraneni vladal este dobehnut k mastaliam.“

Marke sa pri pocuvani tychto slov robili pred ocami cierne kruhy. Jedinym trhnutim roztvorila dvere dokoran a nasla sa v kuchyni. V okamihu zbadala v kute oproti oknu dreveny povalac a na nom muza s mnozstvom obvazov na cele, cez ktore presakovala krv. Aj ruka bola omotana bielym lanovym uterakom, aj rozhalena hrud. Od dveri sa nijako nedalo rozoznat, kto je to. Nahla sa nad muzskeho, pozorne nadvihla obvaz, ktory mu zakryval tvar. Spomedzi husteho strniska brady zasvietila jej do oci voskovozlta pokozka, bleda od straty krvi. Spoznala pevne lomeny uhol celusti a drahe, ostro rezane pery, silne a nehybne.
Export: Vytlačiť PDF dokument Poslať e-mailom Zdieľať na FacebookuOdoberať komentáre k článku
Hodnotenie:    1       2       3       4       5   


K o m e n t á r e :

Meno:
E-mail:
Správa:
:-D :-)) :-) ;-) :-P :-| :-/ :-( 3-[ :-O B-]
 Súhlasím s pravidlami diskusie.
   

 Pravidlá diskusie:
Zaslaním príspevku do diskusie súhlasíte s týmito pravidlami:
  • Príspevky sa musia týkať témy článku.
  • Príspevky nemôžu obsahovať vulgárne výrazy a slovné útoky na iné osoby, vrátane ostatných účastníkov diskusií a autorov článkov. Príspevky nesmú poškodzovať web www.pohorela.sk ani ostatné projekty prevádzkovateľa.
  • Je zakázané vkladať do príspevkov odkazy na stránky ponúkajúce multimediálny či programový obsah porušujúci autorské a iné práva.
  • Príspevky nie je možné využívať na propagáciu.
  • Príspevky, ktoré porušujú pravidlá diskusií, budú odstránené alebo upravené tak, aby neporušovali pravidlá diskusií. V texte bude následne uvedené, že príspevky boli zo strany redakcie upravené.
  • Právo moderovať diskusie majú len vybraní administrátori www.pohorela.sk. Základná kontrola každého príspevku probieha ešte pred jeho zverejnením.
  • www.pohorela.sk je web Obce Pohorelá a prevádzkovateľ má pri riešení sporov, ktoré se týkajú príspevkov v diskusiách, vždy konečné slovo.
  • Anonymné príspevky môže prevádzkovateľ a vlastník webu kedykoľvek odstrániť.

:: Dôležité ::
:: Náhodný obrázok ::
Hrajteže mi, hrajte
:: Pohorelá na FaceBooku ::
:: Kalendár ::
Dnes je sobota
17. marec 2018
meniny má Ľubica
zajtra
Eduard
:: Najčítanejšie ::
Tlačová správa Obce Pohorelá zo 4.6.2012 - ad SOZA
Februárové vydanie Pohorelského hlásnika
Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby 2014
Kontakty
Stredoslovenská futbalová 2. liga - ročník 2012/2013
Pohoreľsko - slovenský slovník
Pohorelá - dedina pod Orlovou hoľou
Základné informácie
Starosta obce
Základná škola s materskou školou Pohorelá
:: Anketa ::
Slovenská hudba v rádiách
Chceli by ste, aby slovenské rádia hrali viacej slovenskej hudby?
ÁNO 91.59 %
NIE 4.02 %
JE MI TO JEDNO 4.39 %
Celkom hlasov: 19775.
:: Partneri ::
Banskobystrický samosprávny kraj

www.bbsk.sk/
DEUS
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska
www.zdruzeniedeus.sk/
Kam na Horehroní
Mesačník a webový portál o kultúrnych a športových podujatiach na Horehroní.
www.kamnahorehroni.sk/podujatia/
POD
Program obnovy dediny
www.obnovadediny.sk/
RPnet
Webdesign - Tvorba dynamických www stránok.
www.rpnet.sk
SART
športové poháre a ceny
www.sart.sk
SZPB
Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pohorelá
www.szpb.sk
Ústredný portál verejnej správy

www.portal.gov.sk
VSP Horehron
Verejno-súkromné partnerstvo Horehron
www.vsphorehron.sk
ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska
www.zmos.sk

Aktuality|DokumentyDokumenty|Galéria|Mapa stránok|Napíšte námNapíšte nám|PDA verziaPDA verzia|RSS informačný kanálRSS informačný kanál

SPRÁVCA A VLASTNÍK OBSAHU: Obec Pohorelá, Obecný úrad v Pohorelej, Nová 392, 976 69 Pohorelá, 048/6196102, obec[zav]pohorela.sk
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ WEBSTRÁNKY: RPnet, Rázusova 55, 977 01 Brezno, info[zav]rpnet.sk