:: Vyhľadáť ::
:: Menu ::
:: Kalendár ::
:: INFOServis ::
Máte záujem o zasielanie noviniek mailom? Napíšte sem svoju e-mailovú adresu. Zadaním už registrovanej adresy sa odhlásite.
:: RSS kanál ::
:: NÁVŠTEVNOSŤ od 7.1.2011 ::
Celkom: 9121017 
Mesiac: 193180 
Týždeň: 44308 
Dnes: 214 
Článok: 1077 
Online: 2 
:: Interaktívna fotomapa ::
Interaktívna fotomapa Pohorelá
:: Reklama ::
RPnet - Webdesign - Tvorba www stránok
:: Kurzový lístok ::
USD 1.23 
CZK 25.42 
GBP 0.88 
HUF 311.04 
PLN 4.22 
RUB 70.89 
 :: O obci ::

10. marca 1929 bol založený Miestny odbor Matice slovenskej 10.03.2018 10:29

Po oživotvorení kultúrnej ustanovizne Slovákov, Matice slovenskej v Turčianskom Svätom Martine, snažili sa poprední činitelia na dedinách zakladať odbory tohto všenárodného spolku, ktorý sdružoval do lona svojho všetkých roduverných Slovákov bez rozdielu pohlavia, stavu a náboženstva, aby široké masy národa vzdelával či už četbou poučnou, zábavnou alebo divadeľnými predstaveniami, z ktorých si má ľud okrem zábavy brať poučenia pre život.

Tak ako na celom Slovensku i u nás miestny odbor Matice slovenskej bol založený dňa 10. marca 1929 na sriaďujúcom shromaždení, ktorého svolávateľom bol miestny učiteľský sbor štátnej ľudovej školy. Schôdze účastnilo sa 54 ľudí. Prvým predsedom bol zvolený správca učiteľ Štefan Chudík, tajomníkom Jozef Novák, učiteľ, a pokladníkom Juraj Kriak, hostinský. Čestným predsedom bol zvolený bývalý učiteľ – organista rímsko–katolíckej školy Jozef Bahéry, ktorý ešte ako žiak Moyzesovho učiteľského ústavu v Banskej Bystrici roku 1863 – 1864 zo svojich ušporených halierov platil členské príspevky v tom čase práve založenej Matice slovenskej. Menovaný bol jediným zakladajúcim členom u nás, kým ostatní len ako riadni členovia, platiaci ročný členský príspevok vo výške Kč 20.- Ako protihodnotu dostávajú členovia knižný podiel v hodnote členského a časopis mesačník \"Slovensko\" zvaný zdarma. Členmi tohto nášho kultúrneho spolku okrem miestnych učiteľov, boli z počiatku, kým ešte bolo zárobku a peňazí, aj pospolití občania. Z nich dnes (1935) sú už len dvaja – traja, okrem miestnych hostinských.

(pozn.: výpis záznamov z kroniky bez gramatických a štylistických úprav)

Export: Vytlačiť PDF dokument Poslať e-mailom Zdieľať na FacebookuOdoberať komentáre k článku
Hodnotenie:    1       2       3       4       5   


K o m e n t á r e :

Meno:
E-mail:
Správa:
:-D :-)) :-) ;-) :-P :-| :-/ :-( 3-[ :-O B-]
 Súhlasím s pravidlami diskusie.
   

 Pravidlá diskusie:
Zaslaním príspevku do diskusie súhlasíte s týmito pravidlami:
  • Príspevky sa musia týkať témy článku.
  • Príspevky nemôžu obsahovať vulgárne výrazy a slovné útoky na iné osoby, vrátane ostatných účastníkov diskusií a autorov článkov. Príspevky nesmú poškodzovať web www.pohorela.sk ani ostatné projekty prevádzkovateľa.
  • Je zakázané vkladať do príspevkov odkazy na stránky ponúkajúce multimediálny či programový obsah porušujúci autorské a iné práva.
  • Príspevky nie je možné využívať na propagáciu.
  • Príspevky, ktoré porušujú pravidlá diskusií, budú odstránené alebo upravené tak, aby neporušovali pravidlá diskusií. V texte bude následne uvedené, že príspevky boli zo strany redakcie upravené.
  • Právo moderovať diskusie majú len vybraní administrátori www.pohorela.sk. Základná kontrola každého príspevku probieha ešte pred jeho zverejnením.
  • www.pohorela.sk je web Obce Pohorelá a prevádzkovateľ má pri riešení sporov, ktoré se týkajú príspevkov v diskusiách, vždy konečné slovo.
  • Anonymné príspevky môže prevádzkovateľ a vlastník webu kedykoľvek odstrániť.

:: Dôležité ::
:: Náhodný obrázok ::
NOVÝ SVET, 1939, č.23 z 3. júna (str.23)
 P.Davčík: POHORELÁ V PRERODE -
Popri rieke Hrone rozprestiera sa utešený Sládkovičov kraj, kraj, ktorý bol materiálom mnohým národopiscom, básnikom. Fľaky hôľ, zamenené s vencami hôr zalesnených, dodáva aj horehronskému kraju neopísateľnej malebnosti. Strmé rokliny, inde zas prekrývaný terén je odleskom prirodzeného bohatstva turistického kraja. Popri rieke Hrone nájdeme mnoho rázovitých dediniek. Železnicou Červená Skala - Brezno nad Hronom dostaneme sa aj do dedinky, rázovitej krojom a zvykmi a starou tradíciou pretkanej, čisto slovenskej Pohorelej. Kraj Pohorelej opísať -by bolo potrebné, najmä pestrosť výšiviek kraja zachytiť štetcom Jankovi Alexymu alebo P. Bazovskému a šťastnú ruku, zbehlú slov. národopisca. Kraj, zvyk, temperament pohorelských mužov, žien, dievčat je natoľko charakteristický, že si zasluhuje, aby Sme si niečo o tom ľude povedali. 
Obyvateľstvo Pohorelej je chudobné, väčšinou je odkázané na robotu v továrňach, zeme ornej je málo. 
Ľud sa jednako horlive pridržuje starých tradícií slovenských. Je poverčivý, verí v strašidlá, miluje prírodu. 
Krojová tradícia je veľká. Preto i v dnešných časoch, kedy dedinský pohorelský ľud môže podľahnúť lavíne modernizmu, predsa povestné pohorelské košele, originálne vyšívané chološne (nohavice), brusliak vybíjaný, čižmy originálne, krásne krojený klobúčik je pohádkovým obrazom originálneho Slovenského muža Pohronia. 
Ženy zas obliekajú sa v Pohorelej úplne odlišne ako v iných dedinách Pohronia. Lacné staré sukne dnes sú zamenené v štofové umele plisírované v továrňach, ku ktorým pasujú pekné štýlove vybíjané čižmy a pekne kombinovano vyšívané košele (oplecká). Účes vlasov je robený tak, že vrkoče postavené sú v podobe rohov. Na hlave ženy nosia peknou ornamentikou vyšívané čepce (kápky). Staršie (tetky) nosia brusliaky prešívané remeňom rozličnej farby a vybíjané (vyrezávané). 
Dievčatá na rozdiel od žien obliekajú sa prepychovejšie, sukne štofové, tiež plisírované z lepšej kvality a rozličných farieb, najčastejšie červeň karminová, alebo zeleň. Sukne opasujú hodvábnymi páskami, ktoré si vlastnoručne zhotovujú. Tieto pásky sú viacej metrov dlhé, konce ich uväzujú v peknú mašličku dozadu. Oplecká majú tiež kvalitnejšie, z plátna vlastnej výroby, nie ľanové, ale pamukové (továrenský pamuk). Miesto kožených brusliakov nosia vestičky (brusliačky), ktoré spínajú na prsiach stužkami rozličnej farby. Brusliačky sú šité s továrenskej látky rozličnej farby, najčastejšie kvetovanej, a lemované striebornými šnúrkami. Bohatšie dievčatá nosia brusliačky zamatové, farby čiernej, alebo modrej. poprípade zelenej. Tieto brusliačky sú niekedy vyšívané,  obrubované rozličnými šnúrami tak kombinovane, že pripomína to na umeleckú prácu. Hodnota takých pohorelských brusliakov v peniazoch je dosť veľká. 
Dievčatá na pekných bielych krkoch nosia granáty (imitácia) vysoko až po pol hrdla. 
Účes dievčat je slušný. Nosia vrkoče pletené s temena hlavy. Na hlavách nosia šatky (v zime), v lete väčšinou bez šatiek. z toho všetkého vidíme, že malebnosť kraja je úzko spiata so zvykmi ľudu, ktoré neskoršie opíšem a s krojom, ktorý som sa usiloval len čiastočne opísať. 
V lete v Pohorelej vo sviatok alebo v nedeľu vidieť také momenty pohorelského slovenského ľudu, ktoré by mohol, ba mal zachytiť nejaký filmový odborník. Pochod krojovaných žien z kostola v nedeľu, i mužov a dievčat, v Pohorelej je pôvabne čarokrásny, skutočne na neocenenie milovníkovi najkrajších slovenských krojov. Divoká príroda, rázovitosť Pohorelej, originálna reč so zvláštnym akcentom volá národopiscov, filologov, maliarov, básnikov, turistov, ktorí iste ocenia tieto bohatstvá slovenské, ktoré budú prameňom a impulzom lásky k slovenskej hrude a slovenskému nacionalizmu.
:: Pohorelá na FaceBooku ::
:: Kalendár ::
Dnes je sobota
17. marec 2018
meniny má Ľubica
zajtra
Eduard
:: Najčítanejšie ::
Tlačová správa Obce Pohorelá zo 4.6.2012 - ad SOZA
Februárové vydanie Pohorelského hlásnika
Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby 2014
Kontakty
Stredoslovenská futbalová 2. liga - ročník 2012/2013
Pohoreľsko - slovenský slovník
Pohorelá - dedina pod Orlovou hoľou
Základné informácie
Starosta obce
Základná škola s materskou školou Pohorelá
:: Anketa ::
Biologický odpad
Triedite biologický odpad?
Áno 41.59 %
Niekedy 13.77 %
Nie, lebo nemám možnosť 15.33 %
Nie, ale chcel by som 15.00 %
Málokedy 14.30 %
Celkom hlasov: 2433.
:: Partneri ::
Banskobystrický samosprávny kraj

www.bbsk.sk/
DEUS
DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska
www.zdruzeniedeus.sk/
Kam na Horehroní
Mesačník a webový portál o kultúrnych a športových podujatiach na Horehroní.
www.kamnahorehroni.sk/podujatia/
POD
Program obnovy dediny
www.obnovadediny.sk/
RPnet
Webdesign - Tvorba dynamických www stránok.
www.rpnet.sk
SART
športové poháre a ceny
www.sart.sk
SZPB
Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pohorelá
www.szpb.sk
Ústredný portál verejnej správy

www.portal.gov.sk
VSP Horehron
Verejno-súkromné partnerstvo Horehron
www.vsphorehron.sk
ZMOS
Združenie miest a obcí Slovenska
www.zmos.sk

Aktuality|DokumentyDokumenty|Galéria|Mapa stránok|Napíšte námNapíšte nám|PDA verziaPDA verzia|RSS informačný kanálRSS informačný kanál

SPRÁVCA A VLASTNÍK OBSAHU: Obec Pohorelá, Obecný úrad v Pohorelej, Nová 392, 976 69 Pohorelá, 048/6196102, obec[zav]pohorela.sk
TECHNICKÝ PREVÁDZKOVATEĽ WEBSTRÁNKY: RPnet, Rázusova 55, 977 01 Brezno, info[zav]rpnet.sk